Promptování je forma komunikace s umělou inteligencí. Stejně jako při jakékoliv jiné formě komunikace je třeba dodržovat určité zásady, aby nedošlo k nedorozumění a narušení plynulosti. Aby vám umělá inteligence mohla vygenerovat co nejkvalitnější výstup, který bude odpovídat vašim požadavkům, je důležité, aby vstupy byly srozumitelné a nechyběl jim kontext. K dobrému výstupu také napomáhá strukturovaný přístup a v některých požadavcích i definování rolí.
Promptování opravdu není žádná věda, stačí aby člověk věděl jak postupovat a poskytnul co nejvíce informací. Vzhledem k tomu, že velké jazykové modely byly natrénovány na přirozeném jazyku, vyplatí se postupovat podobně, jako byste zadávali úkol člověku.
Pokud budete postupovat strukturovaně, jasně a poskytnete dostatečný kontext, můžete zvýšit efektivitu a kvalitu interakce s AI, což povede k lepším výsledkům a produktivnější spolupráci.
Struktura dobrého promptu
Abychom mohli vůbec začít s promptováním, je důležité si co nejkonkrétněji uvědomit, jaký výstup od umělé inteligence chceme. Zadávání promptu má některé základní prvky, které je dobré dodržovat. Samozřejmě, že pro textový výstup jsou tyto zásady trochu jiné, než pro výstup grafický nebo generování video obsahu.
Tři hlavní typy promptování (podle účelu)
- Prompt jako otázka
Vhodné pro získávání informací.
Např. „Co je to uhlíková stopa?“
- Prompt jako instrukce
Vhodné pro generování delších výstupů.
Např.: „Napiš 5 tipů, jak snížit uhlíkovou stopu v domácnosti.“
- Prompt jako role-play
Užitečné pro simulaci určité situace.
Např.: „Jsi lektor environmentální výchovy. Připrav lekci pro 12leté děti.“
Prvním krokem při psaní promptu je zcela logicky zadání úkolu a typu výstupu. Musíme AI sdělit téma, kterého by se měl výstup týkat a zdali chceme, aby vytvořila třeba článek, shrnutí nebo popisek.
Dále je třeba zadat kontext a cílovou skupinu pro kterou je text určen.
Například: „Pro mladé ženy 20–30 let, které milují kavárny.“
Kvalitativně se výstup vylepší pokud zadáte styl a formát, aby AI věděla jak má výstup znít například, zdali má být informativní, odlehčený nebo marketingově laděný.
Podle potřeby je výhodné i zmínit roli nebo uvést příklad, to opět zvýší šanci na přesnější výstup. Tento typ promptu je dobrý na: simulaci rozhovorů (např. pohovory, roleplay, školení), kontextualizaci odpovědí (AI odpovídá z určité pozice odbornosti), zvýšení relevance a užitečnosti výstupů
Například: „Představ si, že jsi zkušený HR manažer v mezinárodní firmě. Tvojí rolí je pomoci mi připravit se na pracovní pohovor na pozici marketingového specialisty. Pokládej mi typické otázky, dávej mi zpětnou vazbu a navrhuj, jak mohu odpovědi zlepšit.“
Promptování podle typu výstupu
Promptování nemůže být univerzální, to co funguje u generování textu, nebude fungovat u obrázku a už vůbec ne u videa. Každý typ výstupu má svá specifika a vyžaduje jiný přístup. Tyto specifika a pravidla je třeba znát, aby bylo možné promptovat efektivně a získat co nejpřesnější požadovaný výstup.
Promptování textu
Používá se například v jazykových modelech jako jsou ChatGPT, Claude, Gemini nebo Mistral.
Hodí se ke generování jakéhokoli druhu textu od sumarizací, článků, příspěvků na sociální sítě až třeba po scénáře nebo lyrics.
Prompt by měl obsahovat:
- Úkol: co má AI napsat (článek, příspěvek…)
- Cílovku: pro koho je text určen
- Formát: jak má vypadat výstup (tweet, seznam, odstavce…)
- Styl a tón: jak má výstup znít (formální, odborný, přátelský…)
Příklad promptu: „Jsi expert na sociální média. Napiš 3 popisky pod fotku matcha latte pro Instagram, styl: vtipný a přirozený, do 100 znaků, cílovka: ženy 20–30 let.”
Na následujícím obrázku je ukázka promptu a výstupu v aplikaci OCTODEEP v jazykovém modelu Claude 3.7 Sonnet.

Ukázka promptu a jeho výstupu.
Promptování grafiky
Používá se především v grafických modelech například v Midjourney, DALL-E, Imagen, ChatGPT Image 1, Stable Diffusion atd.
Každý grafický model generuje trochu jiný styl obrázků, ikdyž zadáte stejný prompt. Zvládají generovat ilustrace, fotografie, návrhy, stylizace, koncept arty, loga, plakáty, v podstatě jakýkoli grafický obsah, který vás napadne AI pravděpodobně zvládne.
Prompt by měl obsahovat:
- Hlavní objekt/scéna: co má být ústředním předmětem obrázku (dívka na kole, sedící pes…)
- Styl: v jakém stylu by měl být výstup (malba, fotka, digitální umění, akvarel, anime…)
- Prostředí: kde by měl být ústřední motiv zasazen (pozadí, lokace, počasí, denní doba…)
- Kamera a světlo: úhel záběru, typ světla (např. overhead, soft light…)
- Kvalita výstupu: (rozlišení, detailnost, ostrost, proporce)
Pokud potřebujete konkrétní velikost grafického výstupu, můžete zadat i poměr stran například pro příspěvek na instagram 1:1.
Příklad promptu: „Vytvoř mi hyperrealistický obrázek Kloboučníka z Alenky v říši divů jak sedí v hospodě u stolu s Jackem Sparrowem. Kloboučník a pirát kapitán Jack Sparrow si přiťukávají, kloboučník pije čaj ze svého šálku a Jack Sparrow v ruce svírá flašku svého oblíbeného rumu. Klouboučník má své klasické oblečení a vysoký oranžový klobouk. Jack Sparrow má na sobě svůj ikonický červený šátek a pirátský klobouk. V hospodě je rušno, ale ústředním motivem obrazu jsou oni dva.”
Obrázek vygenerovaný na základě daného promptu v aplikaci OCTODEEP pomocí grafického modelu GPT Image 1:

Obrázek vygenerovaný v grafickém modelu GPT 1 Image.
Výstup grafiky v modelu Imagen na základě stejného promptu:

Promptování videa
Videa jsou nejnovější funkce umělé inteligence používají se například Pika Labs, Sora (testovací), Ray atd.
Výhodné je pro generování krátkých videí, scén, animací, filmových ukázek, klipů a dalšího video obsahu.
Prompt by měl obsahovat:
- Scénu a akci: co se na videu děje (letadlo letí nad oceánem…)
- Typ záběru a pohyb: např. slow motion, panning, zoom…
- Styl: např. realita, CGI, anime, cartoon, art film…
- Atmosféra a emoce: např. napětí, klid, radost, melancholie…
- Délka a formát videa: např. 5 vteřin, na výšku, 16:9…
Příklad promptu: Vytvoř mi slow motion video Jacka Sparrowa utíkajícího po karibské pláži před skupinou 10 kloboučníku ve stylu artového filmu. Atmosféra je chaotická, v očích Jacka se odráží náznak pobavení, ale i paniky.
Pokud byste se potřebovali inspirovat již vytvořenými prompty v aplikaci OCTODEEP je ve free verzi k dispozici knihovna promptů, stačí si vybrat prompt a podívat se, jaký bude jeho výstup.
Ve STARTER předplatném je v OCTODEEP přístupná knihovna inspirací, kde se můžete podívat na prompty a jejich grafické výstupy.
Aplikace agreguje různé AI nástroje na generování textového i vizuálního obsahu, můžete si tedy vyzkoušet, který nástroj vám nejvíce sedí.
Druhy předplatného aplikace OCTODEEP.



Prompt jako dialog
Dnešní umělé inteligence jsou již na takové úrovni, aby si „pamatovali” předchozí konverzace. Promptování je tedy spíše formou dialogu než jen jednorázovým příkazem. Můžete ji tedy říct, aby to zkrátil nebo to udělal stručnější, aby zadal nový tón nebo vytvořil další alternativy výstupu.
Na co si dát pozor
Prompt by měl být co nejkonkrétnější, pokud bude příliš obecný AI nebude vědět co přesně chcete. Když nezadáte styl a cílové publikum výstup může být nudný nebo neosobní. Prompt by neměl být příliš složitý a zdlouhavý, AI se jinak v zadání ztratí.
Aktualizováno: 23. 5. 2025
Zdroje:
Co je prompt: Klíč pro komunikaci s AI | OCTODEEP.COM [online]. [cit. 23. 05. 2025]. Dostupné z: https://octodeep.com/blog/co-je-prompt-klic-pro-komunikaci-s-ai/
Ultimátní návod: Jak psát prompty pro LLM? – Česká asociace umělé inteligence [online]. [cit. 23. 05. 2025]. Dostupné z: https://asociace.ai/ultimatni-navod-jak-psat-prompty-pro-llm/