Potřebujete napsat text – článek, popisek k příspěvku na sociální sítě nebo jen e-mail, ale nevíte si rady a ani pořádně kde a jak začít? Jste na slepém místě a nedokážete se pohnout z místa? V dnešní době již není potřeba propadat zoufalství kreativního bloku. Dnes si již můžete vybrat z řady AI nástrojů, které vám vygenerují text a to zcela zdarma.
Umělá inteligence na psaní textů zdarma je přístupná přes online nástroje, které pomocí jazykových modelů dokážou automaticky generovat text. Stačí zadat prompt a nástroj vygeneruje text během několika málo momentů.
Článek vám představí některé bezplatné nástroje pro AI generování textu zdarma a kde je můžete najít.
Kde najít umělou inteligenci na psaní textu zdarma?
V současném světě jsme již trochu přehlceni všemi různými AI nástroji a aplikacemi, může být proto občas těžké vybrat si ten správný nástroj. Která umělá inteligence je nejlepší pro psaní textu a je zdarma? Každý z nich se hodí pro něco jiného, nabízí různé funkce a možnosti.
ChatGPT (OpenAI)
ChatGPT je jedním z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších AI nástrojů pro generování textu. GPT má několik verzí, ovšem po registraci je zdarma dostupný model ChatGPT 3.5 na: ChatGPT (OpenAI).
V aplikaci OCTODEEP jsou zdarma přístupné modely GPT 4.1 Nano a GPT 4o Mini.
Vhodný je zejména pro analytické i kreativní psaní, obecné texty, e-maily, blogy a nápady na obsah.
Claude 3 Haiku (Anthropic)
Model je zaměřený na srozumitelné a přirozené jazykové výstupy s důrazem na přesnost a bezpečnost. Výborně rozumí i složitým zadáním.
Claude 3 Haiku je po registraci zdarma na: claude.ai. Přístup má ale denní limit a je závislý na platformě.
Hodí se na zpracování delších textů, sumarizaci a vyniká v citlivých formulacích.
Gemini (Google)
Gemini je univerzální model napojený na Google služby.
Dostupný je zdarma na: gemini.google.com. Některé pokročilé funkce jsou dostupné pouze v placených verzích.
Umí dobře generovat texty, sumarizovat, překládat i odpovídat na otázky. Velmi silný je zejména v angličtině, ale zvládá obstojně i češtinu. Hlavní výhodou je napojení na Google Docs, Drive, Gmail. Nevýhodou je, že některé funkce jsou dostupné jen s Google Workspace nebo placeným tarifem.
Aplikace OCTODEEP ve Free verzi zpřístupňuje jazykový model Gemini 2.0 Flash Lite.
DeepSeek (V3 a R1)
DeepSeek V3 a DeepSeek R1 je výkonný model s velmi dobrými schopnostmi v oblasti logiky, programování a technických textů, méně vhodný je pro kreativní psaní. DeepSeek je dostupný je zdarma na: deepseek.com, HIX.AI.
Hodí se především pro vývojáře, analytiky i přesnější rešerše. Nevýhodou je méně „lidský“ styl než u GPT nebo Claude.
Grok (xAI/Elon Musk)
Grok je jazykový model propojený s platformou X, zaměřený na komentování aktuálního dění. Jedná se o AI s provokativnějším stylem komunikace. Hodí se především pro tvorbu lehce provokativního obsahu.
Zdarma je dostupný pro uživatele X na: x.com/i/grok, ale bez předplatného X Premium je přístup poměrně omezený.
Nicméně zdarma si můžete Grok 3 mini vyzkoušet v aplikaci OCTODEEP.
Smodin
Nástroj pro rychlé generování článků, překladů a přepisů. Nabízí funkce jako kontrola plagiátů nebo sumarizace. Nevýhodou je to, že výstupy bývají generické, často chybí stylizace nebo hlubší kontrola. Také má omezený přístup k modelům a nižší kvalitu češtiny.
Dostupný je na: Smodin AI Writer.
Semrush AI Text Generator
Zaměřuje se především na marketingové texty, zejména SEO popisky a krátké příspěvky. Značným nedostatkem jsou krátké výstupy, bez možnosti upravit tón nebo jazyk. Slouží spíše jako rychlá inspirace než jako plnohodnotný nástroj pro psaní.
Dostupný na: Semrush AI Text Generator.
AI Doc Maker
Online nástroj zaměřený na tvorbu různých typů obsahu, jako jsou blogy, zprávy nebo e-maily. Uživatel si zvolí typ obsahu a zadá klíčová slova, na jejichž základě model vytvoří výstup.
Nevýhodou tohoto generátoru jsou omezené možnosti přizpůsobení výstupu. Výsledné texty často působí šablonovitě a není možné ovlivnit styl, délku nebo jazykové nuance. Podpora češtiny nebývá příliš stabilní. V tom jsou rozhodně lepší AI jazykové modely, které si můžete přizpůsobit podle vlastní potřeby a preference.
K vyzkoušení je dostupný na AI Doc Maker.

Proč sáhnout po umělé inteligenci na psaní textu v aplikaci OCTODEEP?
Zatímco výše zmíněné nástroje fungují většinou samostatně a jsou omezené na jeden konkrétní model nebo šablonu, OCTODEEP nabízí přístup k několika špičkovým AI modelům v jedné aplikaci. OCTODEEP je zároveň aplikací, která vznikla v českém prostředí, takže výstupy v českém jazyce mohou být o něco spolehlivější.
V OCTODEEP jsou v bezplatné verzi k dispozici tyto modely:

Již ve verzi Starter, ale máte rozšířený přístup k dalším verzím modelu GPT, Gemini a Grok i ke Claude Sonnet verzi 3.7 a 3.5 nebo evropské AI Mistral Large. Mimoto se vám s tímto předplatným za 97,- měsíčně zpřístupňují i grafické modely.
Zde je přehled funkcí, které nabízí STARTER verze v aplikaci OCTODEEP:

Ukázky využití aneb jaké texty může umělá inteligence napsat zdarma?
To, že umělá inteligence dnes zvládne mnohem víc než jen odpovědět na jednoduchou otázku už všichni víme. Nicméně ne vždy bylo samozřejmostí, aby umělá inteligence přístupná zdarma psala kvalitní, smysluplné texty. A jaké typy textů vám umělá inteligence zdarma může napsat?
- Blogový článek
Stačí napsat, téma, rozsah a styl – AI vytvoří návrh článku nebo rovnou celý text.
Prompt: „Napiš článek o výhodách a nevýhodách umělé inteligence v oblasti generování textů.”
Následující obrázek ukazuje text vygenerovaný v aplikaci OCTODEEP ve zdarma přístupném modelu Gemini 2.0 Flash-Lite:





Ukázka vygenerovaného článku v Gemini 2.0 Flash-Lite.
- Popisek k produktu
Zadáte název, klíčové vlastnosti a cílovou skupinu – AI doplní přesvědčivý text.
Prompt: „Napiš popis produktu: Ocelový prsten se vsazeným tyrkysem, mohutný, ruční výroba, vhodný jako dárek. Styl kreativní s nádechem mystična.”
Zde můžete vidět text vygenerovaný v OCTODEEP v bezplatně přístupném modelu GPT 4.1:

Ukázka vygenerovaného popisku k produktu v GPT 4.1.
Ať už potřebujete napsat e-mail klientovi, zaměstnanci nebo zaměstnavateli, umělá inteligence vygeneruje e-mail přesně podle dané situace a navrhne vhodnou formulaci.
Prompt: „Napiš e-mail klientovi, který si objednal zboží, ale zatím nebylo odesláno. Napiš to omluvným stylem s příslibem nápravy.”
Obrázek zobrazuje e-mail vygenerovaný v aplikaci OCTODEEP ve zdarma přístupném modelu GPT 4.1 Nano:

Ukázka vygenerovaného e-mailu v GPT 4.1 Nano.
- Příspěvek na sociální sítě
Napíšete platformu a téma a umělá inteligence vytvoří návrh příspěvku v odpovídajícím tónu.
Prompt: „Vymysli příspěvek na platformu X, kde Taylor Swift oznamuje své nové album. Tón by měl být nadšený, milý a stručný.”
Tady je ukázka vygenerovaného příspěvku na sociální sítě přes aplikaci OCTODEEP v bezplatně přístupném modelu Grok 3 Mini:

Ukázka vygenerovaného příspěvku na sociální sítě v Grok 3 Mini.
- Překlad, přeformulování nebo změna stylu
Vložíte vlastní text a určíte jak ho chcete upravit.
Prompt: „Zkrať následující odstavec do jedné věty bez ztráty smyslu.“
- Nápady a inspirace
Potřebujete začít, ale nevíte jak? AI navrhne osnovu, titulek nebo první odstavec.
Prompt: „Navrhni 5 originálních titulků pro článek o výhodách a nevýhodách umělé inteligence v oblasti generování textu. Styl by měl být kreativní, ale informativní.”
Následující obrázek ukazuje vygenerované varianty nadpisů přes aplikaci OCTODEEP ve zdarma přístupném modelu DeepSeek V3:

Ukázka vygenerovaných nadpisů v modelu DeepSeek V3.
Na co si dát pozor při používání bezplatné umělé inteligence na psaní textu?
Bezplatné AI nástroje jsou skvělým pomocníkem, ale mají svá omezení na které je dobré myslet. Musíme pamatovat na to, že umělá inteligence není bezchybná a proto je potřeba jednotlivé výstupy kontrolovat a upravovat, tak aby nepůsobily příliš strojeně.
Verze zdarma často generují kratší texty a mají limitovaný počet požadavků. U delších projektů (např. rozsáhlý článek nebo e-book) může být potřeba text rozdělit do více kroků.
Některé modely zvládají češtinu lépe než jiné. Výstup může být stylově nevyrovnaný, občas s nesprávnou syntaxí nebo umělými formulacemi. Je nutné text vždy zkontrolovat a doladit.
Bez přesného promptu mohou výstupy být příliš generické. Zásadní tedy je, dobře promyslet, co přesně po umělé inteligenci chcete a snažit se být ve svých požadavcích co nejkonkrétnější a nezapomenout udat kontext.
Většina umělé inteligence, která je přístupná zdarma má k dispozici pouze tréninková data do určitého roku. Neověřuje fakta v reálném čase, a pokud chcete, aby reagovala například na aktuální dění, může být výstup zastaralý.
Konkrétní formulace promptu snižuje riziko nepřesného výstupu. Uveďte styl, délku, tón i cílového čtenáře.
K umělé inteligenci by se mělo přistupovat spíše jako k inspiračnímu zdroji.
Aktualizováno: 21. 5. 2025
Zdroje:
ChatGPT-3.5: A model that has been phased out [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://www.timospecht.de/en/chatgpt-3-5/
Anthropic [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://www.anthropic.com/news/claude-character
DeepSeek AI | Leading AI Language Models & Solutions [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://deepseek.ai/what-is-deepseek-ai
Google Deepmind [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://deepmind.google/technologies/gemini
Smodin: AI Writing Assistant [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://smodin.io/
Semrush – Online Marketing Can Be Easy [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://www.semrush.com
AI Doc Maker [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://www.aidocmaker.com
OCTODEEP [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://octodeep.com/blog/ai-zdarma-prehled-nejlepsich-nastroju-pripravenych-k-okamzitemu-pouziti
OCTODEEP | Česká aplikace s AI chatem ZDARMA [online]. [cit. 21. 05. 2025]. Dostupné z: https://octodeep.com/cs